Китайський концерн Geely оголосив про початок продажу сідельних тягачів із спирто-електричною силовою установкою. Отже, давайте подивимося, що ховається за цим дивовижним терміном.
Концерн Geely, що володіє, зокрема, легковим брендом Volvo Cars (підкреслюємо лише легковими автомобілями), вже кілька років займається розробкою вантажівок з двигуном, що працює на метиловому спирті, тобто популярному метанолі. Прототипи були представлені три роки тому і незабаром після цього почалися постачання китайським замовникам. Оскільки метаноловий двигун почав добре показувати себе практично, китайці вирішили додати до нього електродвигун, створивши спирто-електричний гібрид.
Новий силовий агрегат був встановлений на сідельний тягач під назвою Farizon Xinghan X. Невеликі кількості бензину призначені для підтримки холодного запуску та роботи при низьких температурах, тоді як в оптимальних умовах в циліндри потрапляє тільки метанол. Другим елементом цієї системи є електродвигун потужністю 517 л. постійної потужності або 598 л.с. миттєвої максимальної потужності. Його завдання — підтримувати бензиновий двигун у моменти найбільшого навантаження, завдяки чому вантажівка має демонструвати хорошу динаміку.
Які переваги такого поєднання? Очікується, що порівняно з вантажівками, що працюють виключно на метанолі, таке поєднання невеликого двигуна внутрішнього згоряння та електричного двигуна забезпечить зниження витрат палива приблизно на 25 відсотків. Це становитиме близько 76 літрів метанолу на 100 кілометрів шляху. На перший погляд ця величина може здатися надзвичайно високою, але метанол виявляється дуже дешевим паливом, його вартість у Китаї приблизно в чотири рази нижча за вартість дизельного палива. В результаті витрати на заправку можуть бути приблизно на 25 відсотків нижче, ніж у звичайної дизельної вантажівки.
Значним аспектом є дальність ходу. Оскільки електродвигун тут не єдине джерело приводу, призначена для нього батарея може бути відносно невеликою, займаючи половину довжини правої сторони рами та вузький простір за кабіною. Решту простору було відведено під метанолові баки. У результаті китайці заявляють запас ходу приблизно 1000 кілометрів, зберігаючи при цьому споряджену масу тягача на розумному рівні 8800 кілограмів. Це результати, яких неможливо досягти жодною повністю електричною вантажівкою. У той самий час тут зберігається екологічний характер, оскільки спалювання метанолу є дуже чистим процесом. Порівняно із звичайним дизельним паливом він викидає на 80 відсотків менше оксидів азоту та майже на 100 відсотків менше твердих частинок. Якщо використати спирт екологічного походження, викиди CO2 також можна виключити.