На рубежі 2021 і 2022 років, коли виникла загроза загального передріздвяного протесту перевізників, Іспанія погодилася посилити правила транспортної галузі. Серед іншого було запроваджено систему мінімальних ставок, штрафів за затримку розвантаження, більш ефективний контроль за дотриманням термінів оплати. Але чи працюють ці правила практично? Відповідь на це запитання з'явилася щойно.
Одним із основних елементів змін стало створення державної електронної форми, що дозволяє перевізникам безпечно повідомляти про зловживання, з відповідним захистом персональних даних. Ця система була запущена в березні 2022 року і з того часу всього за два з невеликим роки зібрала понад 10 тис. скарг.
Із затримками платежів було пов'язано 53 відсотки повідомлень, тобто приблизно 5 тисяч усіх випадків. Ще 10 відсотків повідомлень, тобто близько 1 тис., стосувалися надто низьких тарифів на перевезення, які не відповідають національному мінімуму. А на третьому місці в рейтингу, становлячи 8 відсотків повідомлень, виявилася проблема надто довгого очікування вантажівок при завантаженні та розвантаженні.
Наскільки ефективним є розгляд таких справ? На жаль, більше половини поданих скарг відхиляються через відсутність достатньої інформації. Основна проблема – неточне заповнення форми та неприкріплення необхідних доказів. Тому зараз до перевізників звернено заклик відноситися до заповнення форми з більшою точністю.
З іншого боку, майже половина справ пішла на подальший розгляд, який фактично закінчився штрафом та оголошенням імені недобросовісного клієнта. Останнє відбувається раз на півроку, за спеціальними списками, про що ми писали в статті: Публікація списку компаній, які не заплатили за транспорт – іспанська ідея працює.